Odchudzanie z trenerem,
Dieta, treningi, suplementacja

z moim wsparciem zrealizujesz Swoje Cele!

Trening funkcjonalny - część druga

A co z treningiem funkcjonalnym u osób oddanych siedzącej lub stojącej pracy zawodowej?

Uczy on poprawnego utrzymania pozycji ciała, wzmacnia mięśnie posturalne wykraczając daleko poza osobiste oczekiwania związane z osiągnieciem idealnej sylwetki. Stawia bowiem funkcjonalność ruchu na pierwszym miejscu. W tym przypadku taki trening prowadzi do równowagi psychoruchowej, poprawia jakość życia i zdrowia. Idealna sylwetka jest tutaj jednym z pozytywnych aspektów ubocznych. W tym wymiarze zdobywamy nowe spojrzenie na pracę z ciałem. Porzucamy tu jednopłaszczyznowe sztuczne ruchy na rzecz pracy z własnym ciężarem, ciężarem wolnym lub w podwieszeniu.

 

Rozwijamy wszystkie przejawy siły, która sprawdza się nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale także w warunkach skrajnej niestabilności.

 

Zaczynamy przede wszystkim od „fundamentu”, od wypracowania mięśni głębokich, gibkości i elastyczności ciała. Należy także pamiętać o ekonomicznym aspekcie takiej aktywności fizycznej, nie potrzebujemy drogich maszyn i wielkich sal.

Rozpatrując każde z trzech aspektów osobno zauważamy podobieństwa, które są wytycznymi treningu funkcjonalnego:

    wzmacniamy funkcje ruchowe

    zmniejszamy ryzyko kontuzji

    poprawiamy motorykę

Planując trening musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów dotyczących stanu wyjściowego naszego organizmu:

    mobilność (zakres ruchu)

    poziom siły mięśniowej

    wytrzymałość

    stabilność

Tułów - potrzebujemy stabilizacji do większej mobilności, obciążenie (zewnętrzne i wewnętrzne) musi być stabilizowane i kontrolowane przez tułów

Dynamiczna postawa - zdolność do utrzymywania optymalnego w danym momencie wału rotacji w jakichkolwiek/wszystkich płaszczyznach pracujących w stawach we wszystkich kombinacjach

Środek ciężkości - jeśli warunki na to pozwala powinniśmy być w stanie utrzymać swój środek ciężkości ponad zmniejszającą się podstawę podparcia

Wielopłaszczyznowość - opracowanie spójnego programu motoryki

Analiza biomechaniki (indywidualizacja)

Przy braku dużych ograniczeń kompensacyjnych ruchu stosujemy tzw. ćwiczenia izolowane połączone z prostymi formami np.:

    ćwiczenia proste i złożone z obciążeniem własnego ciała

    zwiększona szybkość ruchu

    obciążenia zewnętrzne

    stabilne podłoże

    niestabilne podłoże

W przypadkach deficytów ruchowych głównym celem jest przywrócenie normalnego zakresu ruchu poprzez ćwiczenia izolowane złożone. Trening funkcjonalny jest więc wstępem do treningów z dużym obciążeniem (ciężarami-np. kulturystyka).

Funkcjonalny trening oporowy w odróżnieniu od tradycyjnych ćwiczeń fitness pozwala okazać swój charakter, może być przeprowadzony gdziekolwiek i kiedykolwiek. Wzmacnia głównie środkowe partie ciała kładąc nacisk na miednicę i kręgi. Trening jest skierowany na wewnętrzne partie systemów mięśniowych, które czynią nasze ciało szybszym, bardziej gibkim i wytrzymałym. Aktywuje po kilka grup mięśniowych jednocześnie.

 

Funkcjonalny trening oporowy w odróżnieniu od tradycyjnych ćwiczeń fitness pozwala okazać swój charakter...

 

Prawidłowy trening funkcjonalny powinien obejmować wiele różnych elementów, które powinny być przystosowane do celów indywidualnych, jednostkowych.

   ZINTEGROWANE - powinny zawierać różne ćwiczenia, które działają na rdzeń, elastyczność, równowagę, siłę, moc skupiając się na wielu płaszczyznach ruchu

    PROGRESJA - wzrost poziomu trudności

    REGULARNOŚĆ - powtarzają się na tyle często, żeby je utrwalić w mózgu i żeby weszły w nawyk

WNIOSKI

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jesteś sportowcem, prowadzisz aktywny tryb życia, masz problem ze zdrowiem lub potrzebujesz usprawnienia po przebytej operacji lub kontuzji. Możemy używać narzędzi treningu funkcjonalnego po to by wywrzeć wpływ na metabolizm, który pozwala na pozbycie się tkanki tłuszczowej, wykonać intensywny trening kondycyjny, który pozwoli poprawić tlenowy i beztlenowy system energetyczny. Najpopularniejszymi akcesoriami do poprowadzenia takiego treningu są:

   ciężarki

   worki z piaskiem

   drabinki

   płotki

   oporniki szybkościowe

   sprzęt do boksu

   piłki lekarskie

   piłki gimnastyczne

   sztangielki

   sztangi

   TRX

   worki bułgarskie

TRENING FUNKCJONALNY JAKO TRENING PRZYSZŁOŚCI

Trening funkcjonalny tak naprawdę jest cały czas obecny w każdej dziedzinie życia, mimo iż dopiero niedawno znaleziono dl niego odpowiednia nazwę. Dostarcza on dużo radości trenującym jednocześnie usprawnia nasz organizm. Coraz więcej klubów kupuje urządzenia do treningu funkcjonalnego, trenerzy coraz częściej wprowadzają go do swojej pracy. Warto wprowadzać założenia treningu funkcjonalnego do naszej aktywności nie tylko od strony merytorycznej, ale także praktycznej. Integracja umysłu i ciała. Uzyskamy poprawę życia codziennego, ogólną sprawność, a co za tym idzie przyszłościowo zniwelujemy skutki procesu starzenia, zapobiegniemy chorobom cywilizacyjnym. A o to tak naprawdę nam wszystkim chodzi

Czasem lepiej zapobiegać, niż leczyć!!!!

Kliknij ikonkę i zadaj pytanie:

Masz do mnie pytania? 

Wypełnij formularz - odpowiem najszybciej jak to możliwe :)

Przedstaw się: *
Email *
Wiadomość: * UWAGA - proszę nie wpisywać w to pole linków (http://, www.) gdyż takie wiadomości są od razu odrzucane!

Zapoznałam/em się z Polityką Prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie.

*Uwaga - żeby formularz mógł zostać przesłany należy zaznaczyć powyższą zgodę na przetworzenie danych!

Wasze ulubione:

Ile kosztuje trener osobisty?

Ile kosztuje trener osobisty

Etapy współpracy

Etapy współpracy

Odchudzanie przed ślubem

Odchudzanie przed ślubem

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Moje certyfikaty

Moje certyfikaty

Trening na próbę

Trening na próbę

Tagi